Többen panaszkodnak arra, hogy a szokásosnál sokkal csúnyább és fájósabb a csípés helye.
Hogy milyenek a bőrreakciók, múlhat a szúnyog fajtáján, hogy találkozott-e valami vegyszerrel, ha például permetezték a növényeket a környéken, és az is számít, milyen a szervezetünk aktuális állapota.
Nyomás körömmel
Szúnyogos településeken tartja magát a nézet, hogy érdemes x-et nyomni a körmünkkel a csípésre, ami annyiban igaz, hogy a viszketés helyett onnantól inkább enyhe fájdalmat érzünk. A bőrgyógyász mégsem ajánlja ezt a módszert, mivel így a rovar nyála csak jobban bejut a szövetek közé.
A több napig tartó viszketéstől azonban aránylag egyszerűen megszabadulhatunk néhány házi praktikával.
Tej
A tejtermékek hatásosak a rovar- és pókcsípések kezelésére. Nyugtatnak, puhítják a bőrt és csökkentik a gyulladásokat. A bennük lévő tejsav a fertőzések elterjedését állítja meg. Sovány tejet keverjünk el egy kis vízben, mártsunk bele egy rongyot, kis vattát, és dörzsöljük be vele a viszkető felületet.
Citromlé
A citromlében antibakteriális vegyületek találhatók. Hatásos viszketés ellen, ám ha ezt alkalmazzuk a bőrünkön, gondoskodjunk róla, hogy kezelés alatt ne érje napfény a kezelt részt, mivel a bőrünk citromlé hatására érzékenyebbé válik.
Fogkrém
A fogkrém nem csak a fogunk tisztán tartására jó, hanem a kellemetlen viszketésre is, amit a rovarcsípések idéznek elő. Megnyugtatja a bőrt, csökkenti a duzzanatot és hűsíti az égő bőrt.
Szódabikarbóna
Enyhíti a panaszokat a szódabikarbónás lemosás, amit viszkető bárányhimlős gyerekeknél is szoktak alkalmazni. Érdemes feloldani egy kis vízben, és azzal lemosni a csípést, de ha az egész testünket összecsípték, akkor fürödni is lehet szódabikarbónás vízben.
Bazsalikom
Ki gondolta volna, hogy a bazsalikom nem csak az ételek ízesítésére jó? Hatékonyan alkalmazhatjuk a rovatcsípésekre is. A benne található kámfor hűsíti a bőrünket és megszünteti a viszketést, és a duzzanatot. Csak aprítsunk össze néhány friss levelet és tegyük az érintett területre.
Jég
Alkalmazzuk a jeget a viszkető bőrfelületre és megszűnnek a kellemetlenségek. A hideg hatására összehúzódnak a bőrben lévő erek, a viszketésért felelős hisztaminszint pedig csökken.
Almaecet
Az almaecet szintén enyhíti a viszketést, csökkenti a duzzanatot és a gyulladást. Csak csepegtessünk az ecetből egy vattapamacsra és dörzsöljük be vele finoman az érintett bőrfelületet, de az is hatásos lehet, ha a fürdővizünkbe teszünk egy-két kanállal belőle.
A "sima" ecetet jól fel kell hígítani, és ezzel az oldattal lemosni a bőrt, csak ne kössük le, ne dunsztoljuk be!
Manuka méz
A manuka méz egyfajta gyulladásgátló szerként is funkcionál, ezért bőrön alkalmazva hamar megszünteti a kellemetlen duzzanatot, vörösességet, viszketést, ráadásul a vakargatás okozta sérült bőrt is regenerálja.
Varázsmogyoró, varázsdió (Hamamelis virginiana)
A varázsmogyoró, varázsdió alkalmas a szúnyogcsípés, sőt a pattanások kezelésére is. Csak itassunk át egy vattát a belőle készült folyadékkal és alkalmazzuk a bőrön. Csökkenti a duzzanatot és nyugtatja a bőrt.
Teafaolaj
A teafaolaj antibakteriális, antiszeptikus, antivirális és gyulladáscsökkentő hatása miatt képes megnyugtatni a viszkető, irritált bőrt.
Kalcium
A csípésre hatásos még a kalcium-pezsgőtabletta, és a hisztaminok ellen ható antihisztamin-tartalmú tabletták, krémek. Aki a homeopátiára esküszik, az kaphat csípés elleni gélt és gyógyszer is, amivel kiegészítheti a tünetek kezelését.
Allergiásan óvatosan!
Aki tudja, hogy allergiás a szúnyogcsípésre, az rögtön vegyen be antihisztamin-tablettát és kalciumot. Ha azt tapasztalja, hogy köhög, tüsszög, szorítást érez a garatánál, akkor azonnal induljon el az ügyeletre.
A praktikák egy részét a FemCafe-tól kaptuk, a többi saját, jól bevált tapasztalatunk.