Nem kell azonnal gyógyszerhez nyúlni

A torokfájás nagyon sokféle: lehet szúró, kaparó, érezhetünk gombócot a torkunkban, erősödhet nyelésre. Néhány házi praktikával azonban felvehetjük ellene a harcot.


Az árulkodó tünetet akkor lehet a legeredményesebben gyógyítani, ha tudjuk, mi váltja ki. Az esetek nagy részében vírusfertőzés okozza, ennek leggyakoribb megnyilvánulása a megfázás. Ilyenkor hatásosak a házi praktikák. Ha azonban egy hét elteltével nem múlik el a fájdalom, érdemes orvoshoz fordulni, mert lehet, hogy antibiotikumra lesz szükség.

A meleg gyógyító hatása
Bár még folynak a viták arról, hogy a fájós toroknak a hideg vagy a meleg tesz-e jobbat, ha a tüneteinket megfázás okozza, utóbbi mindig jó választás. Hasznos, ha melegen tartjuk a torkunkat egy sállal, ugyanis ez segíti a torok nyálkahártyájának vérellátását, így a helyi védekezést is. Borogatást is tehetünk a sál alá: mártsunk langyos vízbe egy törülközőt, majd jól csavarjuk ki, és addig hagyjuk a nyakunkon, amíg ki nem hűl.
A kellemesebb meleg hőmérséklet nemcsak külsőleg, hanem belsőleg is hatásos. Bármilyen forró ital megfelel, de legjobb a kamillából vagy zsályából készült gyógytea, ugyanis ezek megakadályozzák a gyulladást és ellenállóbbá teszik a nyálkahártyát. Ha lehet, tegyünk a teába mézet is, ez gyulladáscsökkentő hatása miatt hasznos. Nemcsak a tea, hanem a forró húsleves is segíthet a tünetek enyhítésében, ugyanis a meleg gyógyító hatása mellett fontos ásványi sókat pótol a szervezetben.

Öblögetés és inhalálás
A toroköblítő oldatok is nagyon hatásosak, hiszen közvetlenül csökkentik a gyulladást a nyálkahártya felületén. A zsályából, kakukkfűből, kamillából készült oldatok ráadásul fertőtlenítenek is. A sós vízzel való öblögetés is megoldás lehet: tegyünk fél teáskanál tengeri sót egy pohár langyos vízbe, és ezzel gargalizáljunk. Ez a kezelés enyhíti a megfázás egyéb tüneteit, például az orrdugulást is, viszont fokozottan figyeljünk arra, hogy ne nyeljük le az oldatot! A merészebbek megpróbálkozhatnak cayenne-i bors vagy mustármag hozzáadásával készült oldattal gargalizálni.
Az inhaláláshoz hajoljunk egy tál forró kamillatea fölé, fejünket takarjuk le egy törülközővel. 15-20 percig lélegezzük be az illatos levegőt, majd lazítsunk néhány percet. A vízbe tehetünk még egy-két evőkanál szárított kakukkfüvet, zsályát vagy két evőkanál tengeri sót is.

Stresszmentes ágynyugalom
Bár egy megfázás miatt viszonylag kevesen tehetik meg, hogy otthon maradjanak, azért próbáljunk egy kicsit lazítani. Aludjunk eleget, és lehetőleg ne szervezzünk magunknak a kötelező programokon kívül semmit. És ne feledjük: ha a tünet nem múlik egy héten belül, keressük fel orvosunkat.

Jól bevált praktikák
A házi praktikák és ősi gyógymódok sora végeláthatatlan a témában. Köhögésre mézes teát, disznózsíros mellkas pakolást, kamillás párologtatást, torokfájásra kelkáposzta-pakolást, sós vizes öblögetést, égetett cukorka szopogatását ajánlják. Ezeket már a legtöbben kipróbáltuk és lehet, hogy egy-egy módszer be is vált. Mi most kevésbé ismert, ám igen hatékony gyógymódokat mutatunk Önöknek.

 Csokoládé, a köhögés csillapítására
A nap jó híre: a csokoládé egyik összetevője segít a köhögés leküzdésében. Persze ez csak a minőségi, fekete csokoládéra igaz. A legújabb vizsgálatok szerint napi 1 szelet étcsokoládé képes gyógyítani a köhögést. A kakaóbabban található teobrominnak köszönhetően csökkenthetőek a tünetek, azonban a gyógyulást ne ettől várjuk. A kísérletben részt vevő 300 beteg 60 százalékánál enyhültek a tünetek, azonban a csokoládé elhagyásával vissza is tértek. Az éjszaka ránk törő köhögésrohamra semmiképp nem ajánljuk, ugyanis a teobrominnak erőteljes élénkítő hatása is van.

Torma, a hörghurut gyógyítására
A torma tisztítja a hörgőket, a légutakat és a gyulladást is csökkenti, ezáltal segíti a könnyebb levegőáramlást. A frissen reszelt tormát mézzel elkeverve naponta háromszor fogyasszuk egy-egy kiskanállal, hogy feloldjuk a letapadt nyákot. Torma teát is főzhetünk belőle, ekkor gyömbérrel is fűszerezhetjük. Tormapakolást is készíthetünk külső kezelésre: textilpelenkába tegyünk reszelt tormát és mangalicazsírt, majd ezt tegyük a mellkasra. Ha esetleg égető érzést tapasztalunk, ne használjuk.

Fügeszirup, a torok barátja

A fügét főként frissen és aszalva fogyasztjuk, ám szirupként a torokfájás és a rekedtség kiváló ellenszere. Bár az aszalt füge magasabb cukortartalma miatt nem éppen kalóriaszegény gyümölcs, magas a B1- és B6-vitamin-tartalma, továbbá olyan ásványi elemek is megtalálhatóak benne - cink, magnézium, kalcium, vas, réz -, amelyek betegség idején különösen nagy segítséget jelentenek a szervezet számára. 4 szem fügét (lehet aszalt is) kockázzunk fel és kevés folyadékkal sűrű szirupot főzzünk belőle. Két óránként egy teáskanállal fogyasszunk belőle.

Szerzetesek körtéje, a légutak és a torok kéményseprője
Kínában évezredek óta használják ezt a különleges gyümölcsöt a tüdő, a légutak és a torok gyógyítására. Kifejezetten édes ízű, ezt a magjaiban található mogroside vegyületnek köszönheti. Bizonyították rákmegelőző hatását, továbbá nem tartalmaz kalóriát, így cukorbetegek számára alternatív édesítő lehet. Leggyakrabban teaként fogyasztják. Ha mi is kedvet kapunk hozzá, nem kell mást tennünk, mint fél darab szárított gyümölcsöt 1,5 l forró vízzel felengedni és elkortyolgatni a nap folyamán. Ha a teánkat tovább főzzük, akkor sűrűbb, édesítésre is alkalmas nedűt nyerünk. Egyes bioboltokban hozzáférhetünk.

Köszönjük a tippeket: HáziPatika
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...