Ahhoz, hogy jobb formába lendülj, nem kell fitneszfüggővé válnod. Könnyebb elérni a célt apró változásokkal, amelyeket, ha életed szerves részévé teszed őket, egyszerűbbé tehetik a mindennapjaidat.
1./ Fejszámolás az üzletben
Vásárláskor add össze fejben a kosaradba tett termékek árát! Ha rendszeresen végzed ezt az egyszerű gyakorlatot, aktiválod a munkamemóriáért felelős agyterületet, amelynek működése elengedhetetlen az összpontosításhoz, tervezéshez.
Egyes felmérések szerint a munkamemória és a koncentrációs képesség 25 éves kor után tízévenként 5-10%-kal csökken, ám szerencsére rendszeres edzéssel javítható.
2./ Kevesebb autókázás
Vegyél a kezedbe egy térképet, és járd be otthonod egy kilométeres körzetét. Hozz olyan szabályt, hogy csak akkor ülsz autóba, ha úti célod messzebb esik egy kilométernél.
Egy kilométeres séta közben az átlagos testtömegű ember kb. 60 kalóriát éget el. Kutatások kimutatták, hogy rendszeres gyaloglással csökkenthető a demencia, a depresszió és a szívproblémák kockázata.
Már kis mennyiségű fizikai aktivitás is rendkívül kedvező hatással lehet az egészségi állapotodra.
3./ Ablakok kinyitása
Kevesebb eséllyel kapod el a náthát, vagy az influenzát, ha ablakot nyitsz olyan helyiségekben, ahol beteg emberek tartózkodnak.
Az ausztrál Queensland Egyetem kutatói úgy találták, hogy aki 90 percen át zárt autóban utazik egy influenzás személlyel, az több, mint 60%-os eséllyel kapja el a fertőzést. A megbetegedés esély 20%-ra csökken, ha lehúzzák az ablakot és hagyják, hogy járjon a levegő az utastérben. Tehát ez a módszer az autóban is remekül csökkentheti a megbetegedés esélyét.
4./ A fűtés lecsavarása
Hűvösebb szobában nő a szervezet "egészséges" barnazsírszövet-állománya (így nevezik a teszsírnak azt a részét, amely elégeti a kalóriákat, illetve a zsírtartalékot, és segít a vércukor szintjének alacsonyan tartásában.
Akik 19 Celsiusra mérsékelik a hálószobájuk hőmérsékletét, jelentősen nő a barnazsír mennyisége, és javul az inzulinérzékenység azokhoz képest, akik, 24 Celsius fokos szobában alszanak.
5./ Irány az emeleti mosdó
Ne álldogálj a mozgólépcsőn, hanem szaladj fel rajta! Szállj ki a liftből 1-2 emelettel hamarabb, és lépcsőzz! Használd az emeleti mosdót!
Aki naponta tempósan legalább háromszor felmegy 60-70 lépcsőfoknyit, egy hét alatt 450 kalóriát éget el, vagyis közel annyit, mintha egy kimerítő edzésen venne részt. A lábizmok, a tüdő és a szív, e nem túl erős terhelésével hosszú távon sokat tehetsz az egészségedért. Jelentősen nő az állóképességed, csökken a vérnyomásod, a testsúlyod és a koleszterinszinted is.
6./ Naponta leveles zöldség
A brit Leicester Egyetem kutatói szerint már napi 120 g sötétzöld zöldség (spenót, kelkáposzta, brokkoli) fogyasztása 14%-kal csökkenti a 2-es típusú cukorbetegség kialakulását. Ennek vélhetően az az oka, hogy ezek a zöldségek nagy mennyiségben tartalmaznak magnéziumot, ami segít a vércukorszint alacsonyan tartásában.
7./ Élénkítés kávéval
Napi néhány csésze kávé (akár instant, presszó-, de akár koffeinmentes), a kávéban lévő fitovegyületeknek, antioxidánsoknak köszönhetően bizonyos fokú védelmet nyújt a cukorbetegség és a Parkinson-kór kialakulása ellen.A koffein javítja a kognitív funkciókat (figyelem, megfigyelőképesség, érzékelés-észlelés, emlékezet) is. Javítja a reakcióidőt, a memóriát, a kedélyállapotot és az agyi teljesítményt. Azért ne vidd túlzásba a kávézást sem!
8./ Napi egy pohár joghurt
Már napi egy pohár (125 gr) alacsony zsírtartalmú élőflórás joghurt fogyasztása elegendő ahhoz, hogy a 2-es típusú diabétesz kialakulásának veszélye 28%-kal csökkenjen. A fermentált (erjesztett) tejkészítményekben lévő jótékony baktériumoknak és a K-vitaminnak köszönhetőek a jó eredmények.