Az elkövetkezendő időszakban valószínűleg ismét megtapasztalhatjuk, milyen a tél igazi arca. Bármilyen szép is azonban a havazás és a deres, fagyos táj, a mínuszok és az erős szél könnyen gondoskodhatnak arról is, hogy lebetegedj, vagy épp csak fázz annyira, hogy ne érezd jól magad a bőrödben, miközben a szabadban vagy.
A meleg, nem utolsósorban a réteges öltözködés ilyenkor alapvető, léteznek azonban más módszerek is, melyekhez érdemes fordulnod, ha már nagyon fázol, de nincs lehetőséget meleg helyiségbe menni.
Ha van nálad, akár csak a táskádban kesztyű és sapka, mindenképp vedd fel, ha fázol. Semmiképp se legyen hiúsági kérdés, és az sem kifogás, hogy nem a fejed vagy a kezed fázik, ez ugyanis gyakorlatilag mindegy, mivel a tested által itt leadott hő hatással lesz annak egészére is. Mindemellett érdemes tudni, hogy a sapka azért is lényeges, mivel a test itt adja le a legtöbbet belső hőjéből hideg idő esetén. A kesztyűről érdemes tudni azt is, hogy különösen nagy hideg esetén a kétujjas sokkal jobban tartja a hőt, mint a bár praktikusabb ötujjas.
Ha mozogsz, lényeges mértékben és gyorsan megemelkedhet tested belső hőmérséklete, így ha nagyon fázol, mindenképp próbálj meg valamiféle fizikai aktivitást végezni. Ha teheted, akár futni is kezdhetsz, vagy épp jó gyorsan gyalogolni, de az is segít, ha például ugrálni kezdesz, vagy mondjuk apró, de gyors bokszoló mozdulatokat végzel a levegőbe.
Az, hogy ha hideg van, össze akarsz gubózni, és legszívesebben átölelnéd magad, épp olyan természetes reakció, mint a vacogás. Míg utóbbi az izmok összehúzása és elernyesztése révén termel hőt, addig előbbivel a hidegnek és hőleadásnak kitett területeit szeretné ösztönösen csökkenteni a tested. Nyugodtan húzd össze magad, amennyire csak tudod, ezzel csak jót teszel Ez főként akkor jó megoldás, ha hideg, de viszonylag biztonságos helyen tartózkodsz. Például, ha a vonaton fázol, de nincs nálad semmi, amivel betakarózhatnál. Semmiképp se feküdj vagy ülj le azonban hideg felületre.
A hidegben az egyik leghatékonyabb megoldást jelenti, ha bőr-bőr kontaktus révén valaki mással kölcsönösen tartjátok melegen egymást, ez azonban nehezen megvalósítható nyilvános helyen, és persze nem is lehet akárkivel megtenni, ugyanez azonban működhet télikabátban is. Egy szoros ölelés melegen tart, de az is enyhít, ha belekarolsz egy barátodba, barátnődbe, és szorosan egymás mellett sétáltok.
Jól eshet egy forró ital, ez azonban inkább átmeneti megoldást jelent, mely főként az emésztőrendszer hőérzékelésére hat. Érdemes tudni azonban, hogy a folyadékfogyasztás akkor is jótékony hatású, ha az ital csak szobahőmérsékletű, ha például több vizet iszol, az segít megtartani tested belső hőmérsékletét. Alkoholt fogyasztani viszont szigorúan tilos hidegben, sőt, életveszélyes is lehet: hiába érezni ilyenkor kevésbé a hideget, az alkohol olyan hőérzékelő receptorokat kapcsol ki, amelyek például a kihűlés megakadályozását szolgálják, akár csak a vacogás által.
Bármilyen furcsán hangzik is, akár egy kellemes emlék is képes lehet arra, hogy növelje a hőérzetedet, legalábbis egy, a Southamptoni Egyetemen végzett kutatás szerint. A tudósok úgy vélik, a hőérzet kialakítása jelentős részben múlik pszichés tényezőkön is, így az agy akár képes is lehet visszahatni rá. Ha pedig valaki kellemes, nosztalgikus, szép emlékeket idéz fel, az agy ezt a komfortos érzést a testi komforttal is összeköti, így csökkentve azt, amennyire fázol.
Köszönjük a tanácsokat: Femina