Sokunkat kínoz időnként vagy rendszeresen ez a kissé titokzatos kór, amelyet gyakran a környezetünk is viccelődéssel próbál elütni. Amíg tűrhetően bírunk mozogni...
Hogy a valóságban mennyi kellemetlenséggel jár a hátfájás, azt csak az tudja, aki már tapasztalta saját maga is.
Számos ok állhat a háttérben (komoly problémák is, mint pl. a tüdő, a mellhártya, de akár a szív betegségei is), ám az esetek többségében mi magunk tehetünk arról, hogy fáj a hátunk. A helytelen testtartás, az ülőmunka, a mozgásszegény életmód egyaránt "besegíthet".
A felmérések szerint, mi magyarok keveset, vagy egyáltalán nem sportolunk. Emiatt az izmok elgyengülnek, és egy idő után képtelenek megfelelően tartani a gerincoszlopot. Helytelen testtartás gyenge hátizomzattal, illetve az emiatt kialakult gerincferdülés (esetleg kombinálva) a csigolyák egyenlőtlen terheléséhez, és ebből fakadóan a hátfájáshoz vezet.
Már gyermekkorban nagyon fontos megtanulni a helyes ülést, mert ha rögzül a rossz testtartás, az izmok (a lábak, és a mellkas izmai is) elkezdenek zsugorodni.
A hátproblémák megelőzésének leghatékonyabb eszköze a rendszeres testmozgás. A különféle sporttevékenységek amellett, hogy hozzájárulnak a jó közérzethez, megszabadítanak a felesleges kilóktól is, növelik az erőnlétet. A has-, far- és hátizmot erősítő és nyújtó gyakorlatokkal fejleszthető a gerinc stabilitása. Általános érvényű szabály, hogy ezeket a gyakorlatokat addig jó végezni, amíg az izmok enyhén kifáradnak. Nagyon fontos azonban, hogy a hátfájással küszködők az edzésprogram elkezdése előtt feltétlenül kérjék ki az orvosuk tanácsát!
Alvás közben is törekedni kell a gerinc tehermentesítésére. A legideálisabb póz az úgy nevezett "embriótartás" - oldalfekvés, behajlított kar, kicsit felhúzott lábak. Ilyenkor ugyanis a gerinc alsó görbülete teljesen kiegyenlítődik, ellenben a háti és nyaki gerincszakasz görbületei megmaradnak.
A hason fekvés a legkevésbé ajánlott alvási póz, mert ez komoly terhelésnek teszi ki a nyaki gerincszakaszt (különösen magas párna esetén), és deréktáji fájdalmat okozhat.
Hidd el, nem jó tipp az sem, hogy kemény felületen (mondjuk padlón) feküdj, ugyanis a kemény felület miatt az izmok még merevebbé válhatnak az mellett, hogy könnyen fel is fázhatsz.
Az ülőmunkát végzőknek ügyelniük kell arra is, hogy ne maradjanak sokáig egyfajta testhelyzetben, mivel ez nagyon megterhelő a gerinc melletti izmok számára. Váltogatni kell a különböző ülőpozíciókat.
A sokat kertészkedők jobb, ha a hajolgatás helyett inkább térdelő helyzetben palántáznak, gyomlálnak.
Hátfájás esetén sokan kísérleteznek a forró fürdővel is, ami rövid távon jó megoldásnak tűnik, átmeneti enyhülést hozhat, ám a fájdalom fokozottabban tér vissza.
Hátfájás enyhítésére tüneti szerként természetesen fájdalomcsillapítók is alkalmazhatóak, de ezt feltétlenül előzze meg orvosi vizsgálat.
Egyszerű fájdalomcsillapító is enyhítheti a panaszokat.
A legfontosabb azonban, hogy mozogjunk, tornázzunk, járjunk el úszni, kérjük ki orvosunk tanácsát mind a gyógyszeres, mind a fizikális kezelésekkel kapcsolatosan.