A téli időszakban, ha megfáztunk, betegnek érezzük magunkat, könnyen nyúlunk a jól ismert antibiotikumokhoz. Azonban ezeket a gyógyszereket szedjük a legtöbbször rosszul: sokszor feleslegesek és a szedésükkel többet árthatunk, mint amennyit használnak.
Az antibiotikumok olyan gyógyszerek, melyeket a káros, betegséget okozó baktériumok elpusztítására kell szedni. Ugyanakkor ezek azok a gyógyszerek, melyeket a legtöbbször rosszul szedünk. Gyakran ugyanis olyan betegségekre is antibiotikumot veszünk be, melyek ellen ezek nem használnak. Ilyen például az egyszerű nátha, influenza, ezeket a betegségeket ugyanis vírusok okozzák. Amerikai felmérések szerint a felső légúti megbetegedéssel orvoshoz fordulók 68 százalékának antibiotikumot írtak fel, az esetek 80 százalékában feleslegesen.
A feleslegesen szedett antibiotikumok sokat ártanak a szervezetünknek. Az antibiotikumok ugyanis nemcsak a kártékony baktériumokat irtják ki, hanem azokat is, melyek jótékony hatással vannak a szervezetünkre, és igen fontosak az egészségünk megőrzéséhez. A jótékony baktériumok pusztulásával felborul a baktériumflóra egyensúlya, a kártékony baktériumok elszaporodnak, ennek pedig számos kellemetlen betegség és tünet lehet a következménye, a hasmenéstől és emésztési zavaroktól a gombásodásig.
Az antibiotikumok felesleges szedésének másik következménye a gyógyszer-rezisztens baktériumok elszaporodása. Ez egyre súlyosabb és súlyosabb betegségekhez vezet, a fertőzések is komolyabbak és elhúzódóbbak lesznek, hiszen a korábban könnyen kezelhető betegségeket nehezebb lesz gyógyítani. Szélsőséges esetben a fertőzések akár halálos kimenetelűek is lehetnek.
Bár az antibiotikumok vénykötelesek, csak orvosi javaslatra szedhetők, mégis sokan vannak, akik betegség esetén a korábban felírt és megmaradt tablettáktól remélik a gyógyulást. Ez igen káros lehet.
Mikor érdemes megfontolni az antibiotikumok szedését, természetesen orvosi vizsgálatot követően és az orvos utasításait betartva?
Ha a megfázás, influenza, köhögés tíz napon, két héten belül sem múlik, és a szokásos tünetek mellé torokfájás, fájdalmas nyelés, magas láz is társul - ez ugyanis bakteriális fertőzésre utal. Szintén bakteriális felülfertőződésre utal, ha előbb jobban érezzük magunkat, majd újra rosszabbul leszünk. Azt azonban, hogy valóban van-e betegséget, gyulladást okozó baktérium a szervezetünkben, csak laborvizsgálattal lehet kideríteni.
Többet is megtudhatsz: HáziPatika