Fülzúgásról akkor beszélünk, amikor a beteg olyan hangot hall, ami nem külső hangforrásból ered.
A fülzúgás, fülcsengés vagy egyéb, más jellegű hang észlelése nem önálló betegség. Akkor beszélünk róla, amikor a beteg olyan hangot hall, ami nem valós. Magához a fülzúgáshoz a jelenleg elfogadott elméletek szerint a hallókéregben kialakuló hibás idegsejt aktiválódás vezet.
A fülzúgás többféle okra vezethető vissza, amelynek alapvetően két formáját különböztetjük meg: az egyik az objektív, a másik a szubjektív fülzúgás.
Az objektív változat ritkább. Ez a típusú fülzúgás olyan, amit nem csak a beteg hall, hanem az orvos is érzékelheti. Ennek hátterében állhat például érszűkület, érgomolyag, a szájpad, illetve a dobüregi izmok görcsös összehúzódása, esetleg rágóízületi betegség.
A szubjektív típust csak a beteg hallja. Ennek a panasznak rengeteg oka lehet, köztük egészen banálisak is; például fülzsírdugó, fülkürthurut, fülgyulladás, egyéb fülbetegség. Ilyenkor előfordul, hogy a panasz lázzal, fájdalommal együtt jelentkezik. Állhat a hátterében otoszklerózis nevű halláscsökkenést okozó csontosodási zavar, de kialakulhat a probléma zajártalom után is.
A fülzúgás emellett jelentkezhet koponya- és agysérülések után, az idegrendszer betegségeinél, anyagcsere betegségeknél, magas vérnyomású betegeknél, kialakulhat keringési zavarok talaján, és bizonyos gyógyszerek mellékhatásaként is.
A tünet egyfajta hallásérzet, ami a beteg mindennapjait megkeseríti.
Fülzúgástól sok ember szenved, de ennek a mértéke változó. Néhányuknál a fals hang csak enyhe mértékben és kifejezetten csendes helyen jelentkezik, nem okoz életviteli problémát. Másoknál a fülcsengés komoly gondot jelent, mert folyamatosan fennáll, zavarja munkáját és pihenését, amitől a beteg egyre feszültebbé válik. Ez a feszültség, stressz pedig tovább erősítheti fülzúgását.
Mit tegyél, ha észleled magadon a tinnituszt?
- Ne ess pánikba! Sokszor a tünet átmeneti, mindenféle kezelés nélkül megszűnik.
- Nézd át a szedett gyógyszereidet! Számos gyógyszer mellékhatásaként is jelentkezik ez a tünet. Ha erre utalót észlelsz a tájékoztatóban, feltétlenül kérdezz rá az orvosodtól.
- Ha folyamatosan zajos környezetben kell tartózkodnod (mondjuk a munkahelyeden), használj füldugót.
- Ha úgy érzed, hogy már nem "csak" zavaró a fülzúgás, hanem a hallásod is romlik, netán szédülsz, esetleg lázad is van, orvoshoz kell fordulni!