Miért nem fordulnak orvoshoz a férfiak?

Kifogás mindig van; nincs időm rá, semmi bajom, ez nem betegség, már a háziorvos is fél nap....



Magukban persze sokan úgy gondolják, hogy egy "igazi" férfi messzire elkerüli az orvost, pedig nincs igazuk.
A férfiak általában később, és így súlyosabb állapotban jutnak el az orvoshoz. Halogatják, amíg csak lehet, és már csak akkor kérnek időpontot, amikor már nagyon súlyos az állapotuk - vagy netán akkor, amikor a mentő viszi őket.
A jelenség nem "hungarikum". Külföldi felmérések is azt igazolják, hogy bár a 40 év feletti férfiak 90%-a évente egyszer találkozik a háziorvosával, ám lényegesen kevesebb időt is töltenek ott, mint a nők, és csak az akkor és ott, őket zavaró problémákra összpontosítanak, a megelőzés, a szűrés nem érdekli őket.
Ráadásul sokat úgy gondolják, hogy az orvos felkeresése a gyengeség jele.
A férfiaknak be kell tölteniük a férji, az apai, a munkahelyi szerepet, vállalni az anyagi biztonság megteremtéséért a felelősséget. Hatalmas feszültség a munkahely megtartásáért való küzdelem, ami olykor még a betegség látszatának a kerülését is megköveteli.
A férfiak társadalmi és ebből adódóan önképét a magabiztosság, a kemény helytállás, a siker, a férfias magatartás jellemzi. Ebbe a képbe nem illenek bele a testi és lelki bajok, a gyengeség, a betegségek, hiszen ezek sokak szemében a kudarc szinonimáját jelentik. Ez talán az egyik fő oka annak, amiért a férfiak ritkán, és akkor is későn fordulnak orvoshoz. Emiatt fogadják nehezen a javallott életviteli változásokat, no és ezért nem tartják be az orvosi utasításokat.
Az utóbbi években világszerte (így Magyarországon is) indultak kampányok kifejezetten a férfiak egészségtudatosságának fokozásával kapcsolatban, ám nálunk legalábbis átütő sikert nem igazán arattak.
Egyre több kampány, program próbálja igénybe venni a gyengébb nem segítségét is. Kérik a hölgyeket, hogy segítsenek párjuknak, apjuknak, fiuknak, barátjuknak abban, hogy rászánják magukat a vizsgálatokra.


Figyelmedbe ajánlom, ha párodat szeretnéd rávenni, hogy vizsgáltassa ki magát;
  • A félelem hatásos. A riasztó tények cselekvésre sarkallhatnak.
  • A férfiak gyakorlatiasabbak; kézzel fogható okokkal érvelj.
  • A tragédiák (sajnos) olykor a leghatékonyabb egészségnevelők. Egy rokont, ismerőst érintő betegség segíthet az elhatározásban.
  • Fontos a környezet; egy barát vagy munkatárs példája sokat segíthet. Könnyebben egyezik bele azokba a vizsgálatokba, amelyekről tudja, hogy mások is alávetik magukat.
  • Használj ki bizonyos eseményeket; mondjuk a gyerek esküvőjére fogyjon le pár kilót, vagy a nyaralásig menjen el az orvoshoz, és csináltasson egy diabetesz-tesztet, az esetleges jó kaják fogyaszthatósága miatt, netán kösd kerek életkorhoz; a 40, 50, 60.... szép kerek, szerintem a doki is azt mondja, hogy nem is vagy annyi...
  • A humor hatásosabb itt is, mint a veszekedés; külsőre még jól mutatsz drágám, de belül.....
  • A legtöbb esetben sokszor (nagyon sokszor) kell ismételgetned az üzenetet, mielőtt felfogná, hogy igazad van.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...