Tél végén, kora tavasszal "virágoznak" a fák (ezek Magyarországon egyelőre még kevés problémát okoznak), májustól július végéig a különböző füvek, július közepétől október közepéig pedig a parlagfű és az üröm.
Fekete üröm |
Ritkaság, hogy valaki csak egy bizonyos pollenre legyen túlérzékeny. Az ország különböző területein végzett allergológiai vizsgálatok szerint az allergiás náthában szenvedő embertársainknak háromnegyed része allergiás a fűpollenre és hozzávetőlegesen ugyanennyien a parlagfű és az üröm pollenjére.
Augusztus elején a parlagfű virágpora országszerte megjelent a pollencsapdákban, a hónap második hetétől pedig már várhatóan mindenhol tüneteket okozó koncentrációban lesz jelen a levegőben. A pollenszórás tetőzése augusztus utolsó két hetében, illetve szeptember első hetében várható.
A parlagfű pollenszórását az időjárás jelentősen befolyásolja. Májusban és júniusban a parlagfű növekedéséhez csapadékra van szükség, a virágzás időszakában viszont a hosszú, esős időszak kimoshatja a levegőből a pollenszemeket, ezzel akár hosszabb időszakra csökkentve a pollenterhelést. A rövid ideig tartó záporok, zivatarok után, amint kisüt a nap, a pollenszórás azonnal elindul, a pollenkoncentráció ismét emelkedik. A magas hőmérséklet és a tartós szárazság a növényzet kiszáradásához és a pollenterhelés csökkenéséhez vezet, így mérséklődik az emberi szervezet terhelése.
Virágzó parlagfű |
A pollenallergiások zöme érzékeny a parlagfűre. A könnyezéssel, szemviszketéssel, tüsszögéssel járó szénanátha egyaránt sújtja a felnőtteket, a gyermeket, az időseket, a fiatalokat. A tünetek megelőzése, csökkentése érdekében az érintett betegek keressék fel a kezelőorvosukat, és konzultáljanak vele a gyógyszerszedésről.
A parlagfű-mentesítés megoldható feladat. Célszerű még a virágzása előtt eltávolítani, mert ilyenkor még egyáltalán nem okoz tünetet. Az eltávolítás legeredményesebb és legegyszerűbb módja a gyökerestől történő kitépés, de a földfelszín közelében történő gyakori kaszálás is megfelelő.
Léteznek olyan permetezőszerek is, melyek a környező növényzetet alig (vagy egyáltalán nem) károsítják, a parlagfüvet viszont elpusztítják. Ezek előnye, hogy a virágzás időszaka alatt is alkalmazhatók, míg a másik két módszer akkor már nem javasolt.
Fontos tudnivaló, hogy a parlagfűvel együtt célszerű a vele egyszerre virágzó és többnyire ugyanazon a területen tenyésző, hasonlóan erős allergén ürömöt is eltávolítani.
Allergiás tünetek enyhítése
A tünetek enyhítésére használatos gyógyszereknek két nagy csoportját különíthetjük el. Az egyik csoport tagjait szájon át kell bevennünk, ezek az antihisztaminok, melyek korszerű formáiból elegendő napi egy tabletta és nincs álmosító, vagy étvágyfokozó mellékhatásuk sem. Nem csupán a tünetek enyhítésére, de megelőzésére is alkalmasak.
A másik csoportba tartozó gyógyszereket helyileg lehet alkalmazni, orrcsepp, orrspray vagy szemcsepp formájában. Ebbe a csoportba kétfajta gyógyszer tartozik, az egyiket megelőzésre használjuk, ez erős gyulladáscsillapító hatással rendelkezik és a pollenszezon alatt mindennap kell használni. A másik fajta gyógyszer a tünetek gyors enyhítésére szolgál, s többnyire az orrba juttatás után perceken belül hat.
Elvileg mód van az allergia megszüntetésére, vagy jelentős mérséklésére is. Ez az eljárás a hiposzenzibilizáció, melynek során a tünetek kiváltásáért felelős allergént egyre növekvő adagban (injekcióban, tablettában, vagy orrpermet formájában) beadjuk a betegnek. E módszert elsősorban azokon a fiatalokon lehet eredményesen alkalmazni, akik csak 1-2 dologra allergiásak.
Létezik a kezelésnek nem gyógyszerrel történő formája is. Ennek egyik lehetősége az orr-nyálkahártyára sugárzott speciális hullámhosszú fény alkalmazása.
A parlagfű általános megítélése nagyon eltérő, ugyanakkor az ókori mitológiában ambrózia néven az istenek nektárjaként, kedvenc italaként jelenik meg. A parlagfüvet az örök élet és a szellemi emelkedettség fenntartásához szükséges növényként tartották számon. Általános hatása; vértisztító, szárító, hurut- és nyálkacsökkentő, lázcsillapító, sebfertőtlenítő, gyulladáscsökkentő, immunrendszer-erősítő, méregtelenítő, általános szöveti és nyirokrendszer-tisztító, burjánzó szövetet és daganatot gyógyító. Közérzetjavító, erőnlétfokozó, általános erősítő, energetizáló és regeneráló hatású. Természetesen, ha nem vagy rá allergiás.
Forrás: HáziPatika