Túl sok a tabletta

A szakemberek régóta veszélyforrásnak tartják a többféle gyógyszer egyidejű szedését, szaknyelven a polifarmáciát. Ilyenkor az egyes szerek hatásai nem kívánt mértékben összeadódhatnak, illetve lényegesen megnő az egyébként ritka mellékhatások veszélye is.


Az is közismert, hogy az idősebbek még veszélyeztetettebbek ebből a szempontból. Az életkor előrehaladtával ugyanis, még egészséges embereknél is változik a szervezet működése, mely lényegesen befolyásolja a gyógyszerek lebontását, azáltal azt, hogy meddig marad a gyógyszer a szervezetben, meddig képes kifejteni a hatását.
A gyógyszerek felírásával szedésével sok panasz és szövődmény megelőzhető, szedésüknek azonban komoly veszélyei is vannak. Pontos adatok ugyan nincsenek, de a nemzetközi felmérések alapján hazánkban is évente akár hétezer!, döntően idős ember halálában játszik szerepet a gyógyszerek nem kívánt hatása. Azaz a gyógyszer mellékhatások több áldozatot szednek, mint a közlekedési balesetek és az erőszakos halálesetek együttvéve.

Ha nem figyelnek oda, a meglévőkön túl nagyon hamar 5-6 másik olyan gyógyszert is szed a beteg, amelyekre semmi szüksége nem lenne.
Egy gyógyszer mellékhatását tévesen, és teljesen feleslegesen egy további készítménnyel kezdik kezelni, és beindul az úgynevezett "terápiás kaszkád". A felírt készítménytől elkezd fájni a feje, erre bevesz egy fájdalomcsillapítót. A fájdalomcsillapító mellékhatásaként gyomorpanasza lesz, a bekapott savlekötők azonban zavarhatják a többi gyógyszer hatását. Gyakori, hogy a felírt antidepresszáns mellékhatásaként kialakuló mozgászavart tévesen betegségnek vélik, és arra is adnak egy újabb gyógyszert...
A nem kívánt mellékhatások valószínűsége minden egyes újabb gyógyszerrel emelkedik. Ráadásul a mellékhatások nem is jósolhatóak előre; amíg egy-egy gyógyszer hatásaira vannak adatok, az azonban alig ismert, hogy ezek hogyan viselkednek együttesen, főként egy idős betegnél.

Idős korban többszörös gyógyszerezéskor a mellékhatásokat leggyakrabban kiváltó gyógyszerek:
  • feszültségoldók, nyugtatók, altatók (benzodiazepinek)
  • vérnyomáscsökkentők
  • alvadásgátlók
  • szívgyógyszerek (digoxin)
  • vízhajtók
  • nem szteroid gyulladáscsökkentők
  • asztmagyógyszerek (theophyllin)
Együttesen alkalmazásuknál különösen figyelni kell a szokatlan tünetekre, és azokat azonnal jelezni kell az orvos felé!

Ha az orvos új gyógyszert ír fel, feltétlenül meg kell kérdezni:
  • biztosan szükség van a készítményre?
  • pontosan milyen hatás várható a gyógyszertől?
  • előre láthatóan meddig kell szedni?
  • mennyi idő (beszedett gyógyszer) után várható a hatása?
  • szükség van-e a gyógyszer szedése mellett laborvizsgálatokra?

Ha hatástalan a gyógyszer, vagy nem a kellő hatást éri el, nem feltétlenül  egy újabb adag a megoldás. A legjobb, leghatékonyabb kezelés megtalálásában azonban csak a beteg tud segíteni; ő tud szólni, ha valami nincs rendben, és ezt feltétlenül meg is kell tenni!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...