Univerzális, hatékony terápia

Ejtettünk már szót ebben a blogban is az aromaterápiáról. Most egy kicsit bővebben;
Az aromaterápia eredete évezredekre nyúlik vissza. Ez egy egzotikus gyógymód, ám drámaian hatásos lehet. Napjainkban ismét divatba jött.


A gumiból, gyantából, fakéregből és virágszirmokból kivont értékes illóolajokat - kellemes illatuk miatt - már az ókori egyiptomiak is fölhasználták, részben gyógyszerként, részben vallási célokra. Indiában szertartásokon és gyógyításra használták őket.
Kínában az akupunktúra mellett a növényi kivonatokat is századok óta alkalmazzák kiegészítő kezelésként.

Az aromaterápia elnevezést először 1928-ban René-Maurice Gattafossé francia vegyész használta, aki azt tapasztalta, hogy a kezén lévő égett seb a rácsöppentett levendulaolajtól hamar begyógyult. Tanulmányozni kezdte az illóolajok antiszeptikus tulajdonságait.
Munkásságát honfitársa, dr. Jean Valnet folytatta. A második világháborúban megsebesült katonák sebeit illóolajokkal gyógyította.
Később újfent csak egy francia, Marguerite Maury alkalmazott aromaterápiát páciensein. A kitűnő biokémikusnő felismerte, hogy az illóolajok felszívódnak a bőrön át és szétoszlanak a szervezetben.
Azt is észrevette, hogy míg egészséges személyben az illóolajok belső felszívódásához 2-6 órára van szükség, addig a mérgezett vagy legyengült szervezetben ez kétszer annyi időt vesz igénybe.
Sok más gyógymódhoz hasonlóan az idők során az aromaterápia iránti érdeklődés is alábbhagyott, manapság viszont reneszánszát éli. Ez nem csoda, hiszen számos panasz enyhíthető ezzel a módszerrel. Ilyenek például a stressz okozta tünetek, fejfájás, migrén, bőrelváltozások vagy a szorongás.

Aromaterápia otthon
Az olaj univerzális hatóanyag. Alkalmazhatjuk belélegezve, bőrbe masszírozva, fürdőként vagy légfrissítőként, de orvosi ellenőrzés mellett akár belsőleg is. Az illóolajok így felszívódnak és szétoszlanak a szervezetben. Ez azonban nem gyors folyamat, a hatás kiteljesedéséhez órák kellenek.

Nem csak a forma, a cél is különböző lehet. Van, aki közérzetét szeretné javítani, idegeit nyugtatni vagy éppen élénkíteni. Mások a bőrüket szépítenék vagy kisebb egészségi problémára keresnek gyógyírt.
A hideg évszakban a párologtatás jó fegyver a baktériumok ellen. Enyhíthetők a fejfájás, a menstruációs panaszok és a szorongás tünetei. A hatékonysághoz nem árt, ha kezdetben szakembertől kérünk útbaigazítást.
Elterjedt gyakorlat az is, hogy e terápiás módszert más, hagyományos vagy alternatív gyógymódokkal ötvözik. A keleti masszázs jó példa erre, de a testtekercselő fogyókúrában is előszeretettel erősítik a hatást olajokkal.
Az illóolaj belégzése, vagy a megmártózás a vele fűszerezett fürdővízben önmagában még nem terápia, ehhez vivőanyag (legjobb a mandula-, mogyoró-, jojoba- vagy olívaolaj) is szükséges, amivel oldjuk az illat töménységét.

A mindennapos panaszok - menstruációs fájdalmak, gyomorégés, köhögés, enyhébb megfázás - házilag is enyhíthetők. Az illóolajok alkalmazásának egyik leghatásosabb módja, ha a fürdővizünkbe teszünk néhány csöppet.
Csöpögtessünk a kádba 8-10 csepp illóolajat (lehet többfélét is) és eresszük rá a meleg vizet.
Kavargassuk a vizet, amíg finom hab képződik a felszínén. Az illóolaj a bőrünkre tapad, így a fürdés után enyhén illatosak maradunk.
Merüljünk a habokba és lazuljunk el legalább 15 percre, mielőtt a kádból kiszállnának. Néhány kedvelt és jó hatású olaj: A citromolajos fürdő bársonyossá teszi a bőrt és nyugtatja a idegeket. A jázmin szintén híres különlegesen finom, nyugtató illatáról. A zsályaolajos fürdő kíméletesen zsírtalanítja a bőrt és összehúzza a kitágult pórusokat. A kakukkfű kiváló légúttisztító, belégzése javítja a megfázásos beteg közérzetét.
Az erősebb koncentrációkból elég két-három csepp akár egy egész kád vízhez, de bármilyen módon kerül testünkbe az olaj, tíz cseppnél többet ne használjunk egyszerre.

Aromalámpák és mécsesek
Minél nagyobb a vízfelület, a párolgás annál hatékonyabb. Mindig a biztonságot tarts szem előtt; megfelelő méretű tálka, stabil állás. Aromalámpát se hagyj soha őrizetlenül égő mécsessel!
Ha nem is olyan szép, mint egy sejtelmes aromalámpa, jó megoldás a radiátorra helyezett edényke is. A rossz alvók pedig a párnára csöppenthetik természetes altatójukat.


Alternatív megoldás, ha szokásos krémünkbe, testápolónkba, samponunkba keverünk néhány millilitert az éltető anyagokból.

Néhány ismert illóolaj főbb hatása:
    Borsmenta, rozmaring: fájdalom- és gyulladáscsökkentő
    Citrom: frissítő, bőrgyulladásra, pattanásra nagyszerű
    Fahéj, kamilla: baktérium- és gombaölő
    Fenyő, ánizs: tisztítja a tüdőt, a légutakat
    Kamilla: enyhíti az izomlázat, oldja a menstruációs görcsöket, bőrtisztító, álmatlanságra, gyomorrontás, allergia ellen hatékony
    Levendula:  Égési sérülések, rovarcsípés, bőrfertőzések, vágások, sebek, horzsolások, napozás utáni leégés, pattanás, ekcéma, bőrgyulladás, stressz, fejfájás, álmatlanság, ájulás, magas vérnyomás, görcsök, izomfájdalmak, hányinger, ízületi gyulladás, gyenge immunrendszer, asztma, légzési problémák
    Ylang-ylang: ránctalanít, élénkít, ellazít.

ITT tudsz kiváló minőségű illóolajat választani.
ITT pedig magyar gyártású, elegáns és praktikus aromalámpát a párologtatáshoz.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...