Az 1948-ban alakult Lelki Egészség Világszövetség nonprofit szervezetként arra törekszik, hogy elősegítse az érzelmi és lelki zavarok megelőzését, megfelelő kezelését és a mentális zavarokban szenvedők gondozását. A lelki betegségben szenvedő emberek ugyanúgy rendelkeznek az emberi méltóság, az egyenlőség elidegeníthetetlen jogával, mint az emberiség bármely másik tagja. Ezeket a jogokat az Egyetemes Emberi Jogok Nyilatkozata is kinyilvánította, amelyet Magyarország 1991-ben ratifikált. A világnap meghirdetésével az ENSZ-dokumentumban megfogalmazottakat kívánják újra a közvélemény figyelmébe ajánlani.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a világon 400 millió ember szenved lelki és idegbetegségektől. Valószínűsíthető, hogy az elkövetkező évtizedekben a pszichés betegségek minden képzeletet felülmúló ütemben támadják majd meg az embereket, elsősorban a hihetetlenül felgyorsult társadalmi-gazdasági változások, a háborús konfliktusok, az erőszak terjedése, a mind nyomasztóbb migrációs és menekültprobléma, valamint a munkanélküliség miatt. Világszerte 350 millióan szenvednek depresszióban, 40 millió a szkizofrének becsült száma, és évente egymillióan vetnek véget önkezükkel életüknek. A pszichés betegségek az ezredfordulóra a második leggyakoribb betegségcsoporttá léptek elő Földünkön, Európa lakosságának egyharmada szenved valamilyen mentális betegségben. A WHO becslése szerint 2020-ban a depresszió lesz a második legelterjedtebb betegség világszerte, és a munkaképesség csökkenésének tíz fő oka között öt helyen a mentális betegségek szerepelnek majd.
Magyarországon mintegy 150 ezer mentális beteget tartanak nyilván, a depressziósok, neurotikusok aránya a népességben különböző vizsgálatok szerint 20-40 százalék. A mentális betegségeknek kevés figyelmet szentelnek, pedig az öngyilkosságok többsége e betegségekhez kapcsolódik. Az öngyilkosság szempontjából rizikófaktornak számít a szorongás, a reménytelenség, a jövő negatív megítélése, a kilátástalanság.
Hazánkban az 1970-es évek elején jöttek létre az első lelki elsősegélyt nyújtó telefonszolgálatok, amelyek ma már az egész országot lefedve nyújtanak állandó elérhetőséget, azonnali segítséget a bajban, kétségbeesésben, krízisben hozzájuk fordulók számára. Fontos szerepük van a kríziskezelés, az öngyilkosságok megelőzése terén, mert a lelki válság átvészelését elősegíti, ha valaki kibeszélheti problémáját, megoszthatja rejtett félelmeit. De mindannyiunk felelőssége, hogy a köröttünk élők lelki egyensúlyát óvjuk, ha lehet, mosolyogjunk, hogy másokat is mosolygásra késztessünk.
Néhány tipp a lelki békéhez, a lelki egészséghez:
- Hidd el, nem kell mindig maximalistának lenni; minél inkább a tökéletesre törekszel, annál inkább kiderül, hogy szinte semmi nem az. Csupa csalódással fogsz szembesülni.
- Próbáld kizárni a negatív gondolatokat; ha már reggel a várható kellemetlenségeken rágódsz, tönkre teszed az egész napodat.
- Hagyj fel az önsajnálattal; ha mindig, mint egy reménytelen, szerencsétlen emberre gondolsz magadra, hát nagy bizonyossággal azzá is leszel.
- Hagyj fel a túl sok "agyalással", aggódással; legtöbbször saját magunk tesszük bonyolulttá és nehézzé a saját életünket. Az egyszerű megoldások sokszor célravezetőbbek, és még a kedvünk, az önbizalmunk is nő a sikertől.
- Őrizd meg, vagy javítsd testi egészségedet; meglátod, igaz a mondás: "Ép testben ép lélek", mozogj többet, táplálkozz egészségesen (egészségesebben), igyál sok folyadékot. Egészséges testben jobban érzi magát a lelked is.