A brokkoli sok vitamint tartalmaz, leginkább béta-karotint (pro-A), folsavat (B9) és aszkorbinsavat (C), de jelentős a tiamin (B1), riboflavin (B2), niacin (B3), kalcium, és vastartalma is. Fontos szerepe van a rákmegelőző étrendben.
A brokkolit már a rómaiak is ismerték és termesztették, Brassicának nevezték, ezt a nevet vette át az olasz nyelv is. Már az idősebb Caius Plinius Secundus megemlékezik egy hasonló növényről. Ez nagyon hasonlított a ma is ismert brokkolihoz. Ez is bizonyítja, hogy Itália területén termesztették és fogyasztották ezt a zöldséget, a római korban. A brokkoli neve megemlítésre került Apicius szakácskönyvében is. Majd az 1560-as években találunk rá utalást Franciaországban. Ebben az időben Angliában még teljesen ismeretlen, mint termesztett növény. A XIX. században az olasz bevándorlók vitték be Amerikába, de a növény csak az 1920-as években vált igen népszerűvé.
Magyarországon, bár már régóta ismert zöldségnövény, nagyobb mértékben még nem igazán terjedt el, bár egyre sokféleképpen használják a háztartásokban.
Kuktafazékban készítve megóvhatjuk a benne lévő vitaminokat, és mélyhűtésre is alkalmas. Nem csak rózsája, hanem szára is ehető.
100 gramm brokkoli tápértékei:
Kalória (kcal) 33
Lipidek 0,4 g
Koleszterin 0 mg
Nátrium 33 mg
Kálium 316 mg
Szénhidrát 7 g
Rost 2,6 g
Cukor 1,7 g
Fehérje 2,8 g
A-vitamin 623 IU
Vas 0,7 mg
B6-vitamin 0,2 mg
Magnézium 21 mg
Kalcium 47 mg
Azt azonban nem mindenki tudja, hogy legfőbb erénye rákmegelőző hatása - nyersen és főzve egyaránt!
Kutatások bizonyítják, hogy a brokkolinak a többi káposztafélével együtt jelentős szerepe van a rákos megbetegedések kialakulását megakadályozó étrendben. A kemopreventív anyagok képesek megelőzni, megállítani, illetve akár visszafordítani a daganatok kialakulását. Többek között a brokkoliban megtalálható az a szulforafan nevű anyag is, ami állatkísérletekben már bizonyított. Ez az ún. kemopreventív molekula segíti a szervezetnek a daganatos sejtek elpusztítását célzó természetes folyamatainak beindulását, a programozott sejthalálnak nevezett jelenséget. Ezen kívül a szervezet méregtelenítésében fontos enzimek működését is támogatja, s ezáltal hamarabb eltűnnek a szervezetből a rákkeltő anyagok, továbbá lassítja az öregedést.
Eddig a végbél-, hólyag, a prosztatarák, egyes - főként női - daganatok és az áttétképződés megelőzésében játszott szerepét vizsgálták. A férfiaknak jó szívvel tanácsolható, hogy hetente legalább egyszer egyenek karfiolt vagy brokkolit. A nőknek nem kevésbé! A brokkoliban található, ún. indolok közül az indol-3-karbinollal végeztek kísérleteket, s kiderült, hogy inaktivál egy tumornövekedést serkentő ösztrogénszármazékot, a 4-hidroxi-ösztront. Így különösen az ösztrogénfüggő emlő- és egyéb daganatok esetében játszhat szerepet a rákmegelőzésben. A brokkoli anyagai az áttétképződés esélyét is csökkentették.
A brokkoliban bőségesen található kampferol a petefészekrák kialakulását gátolja.
A brokkoli szulforafanja a gyomorfekély kialakulásának főbűnösét, a Helicobacter pylorit is segít visszaszorítani. Gastritis (gyomorhurut) ellen napi 100 g brokkolit lenne érdemes felírni.
Alighanem, számtalan jótékony egészségügyi hatás bújik még meg a növényben, melyek felkutatása pusztán idő és pénz kérdése.
Még a végén gyógyzöldséggé válik!
Egy isteni, gyors recept brokkoliból,
Csőben sült brokkoli
Hozzávalók:
A rizs főzéséhez
3 evőkanál olívaolaj
125 g szalonna, bacon (nyers)
1 közepes fej vöröshagyma
250 g rizs - jázmin (szárazon)
550 ml víz
2 teáskanál ételízesítő (pl.: Vegeta)
1 teáskanál petrezselyemzöld
A brokkoli főzéséhez
750 g brokkoli
2 teáskanál só
A mártáshoz
250 ml főzőtejszín (15-20%-os)
200 g ömlesztett sajt
1 késhegynyi szerecsendió (őrölt)
A tetejére
50 g trappista sajt (reszelt)
Elkészítés:
A vöröshagymát, és a bacont apró kockára vágjuk, majd megdinszteljük az olíva olajon.
Ráöntjük a rizst és fehéredésig pirítjuk. Felöntjük vízzel, hozzáadjuk az ételízesítőt, majd közepes lángon, időnként megkeverve forraljuk 5 percig. Lefedjük, lekapcsoljuk alatta a lángot, és hagyjuk készre párolódni
A brokkolit rózsáira szedjük és sós vízben, forrástól számítva 5 percig főzzük.
A mártáshoz egy edényben összekeverjük a főzőtejszínt, és az ömlesztett sajtot, majd adunk hozzá szerecsendiót.
Egy tűzálló tálat kikenünk vajjal, és megszórjuk zsemlemorzsával.
Belekanalazzuk a rizst, rátesszük a brokkoli rózsákat, eloszlatjuk rajta a mártást, majd megszórjuk reszelt sajttal.
190 C fokos sütőben, 25 perc alatt arany barnára sütjük.
Kissé hagyjuk kihűlni, és már tálalhatjuk is a csőben sült brokkolit rizs ágyon.
Jó étvágyat!
(A receptet köszönjük az ApróSéf-nek)